Багатофункціональний інструмент (реноваторы)
Як вибрати багатофункціональний інструмент реноватор.
Даний інструмент не має конкретної спеціалізації та відноситься до категорії допоміжного. Завдяки створюваним коливальним рухам встановлена оснастка може:
- шліфувати поверхню;
- виконувати прорізи як з торця, так і закриті, всередині заготовки;
- знімати старий шар покриття діями, що нагадують роботу стамески;
- підрізати врівень виступаючі елементи
проводити інші локальні ремонтні роботи, які неможливо виконати традиційним електроінструментом.
Принцип дії реноватора.
Довгастий корпус будь-якої моделі є і основною рукояткою. Електродвигун розташований горизонтально, по осі. На вал ротора насаджена пластикова крильчатка для охолодження, а в торці якоря напрессован підшипник, зовні якого розташовується ексцентрик, диск зі зміщеною віссю обертання.
Коли вал двигуна обертається, результуюче рух ексцентрика передається на вилку, штамповану сталеву деталь з двома лапками, між якими розташовується ексцентрик. Взаємодіючи то з одного, то з іншого лапкою вилки він передає на них коливальні рухи.
Зворотна частина вилки має кругле внутрішнє отвір, через яке вона запресовується на шлицевую верхню частину валу вузла фіксації оснастки. Вал повторює рух вилки і передає коливання на оснастку універсального реноватора: ніж, шліфувальну опорну тарілку або плоский скребок.
Даний вал стоїть у алюмінієвому корпусі (як на Bosch PMF 350 CES) або в пластиковій головної частини недорогих моделей, під кутом 90 градусів до поздовжньої осі інструменту. Його стабільність визначають два підшипника: зазвичай кульковий у верхній частині і голчастий в нижній.
Основні елементи конструкції.
Корпус більшості багатофункціональних мультитула реноваторов має довжину до 30 см (наприклад, на Титан ПР25 28 см), а товщину до 85 мм (на Forte MT300VQ 83 мм). Самий зручний для обхвату і контрольований при експлуатації у Ryobi RMT200-S з діаметром поперечного перерізу 59 мм
Як і на будь-якому іншому електроінструменті зручність у користуванні додають гумові накладки (встановлені зверху не дадуть йому з'їжджати з поверхні при перекиданні).
Кнопку включення встановлюють повзункового типу, зазвичай у верхній частині для зрушування великим пальцем (у Vorel 79237 вона збоку).
Бічні отвори з внутрішньою різьбою слугують для приєднання додаткової рукоятки.
Деякі моделі можуть мати у торці передній частині лампу зі світлодіодами та розсіювачем.
Глибина опускання контролюється за розмічувальної шкалою на ножах або з допомогою багатоступінчастої шайби, яка не дає оснащенні різака реноватора зануриться нижче встановленого значення.
Видалення пилу з робочої зони відбувається при приєднанні насадки замикалася або входить своєю верхньою частиною в канавку в районі патрона (для цього вертикальна частина інструменту повинна бути циліндричної).
У Титан ПР25 шланг пилососа підключається до патрубка в задній частині, до якого по всій довжині корпусу організований канал для переміщення відходів різання або шліфування.
Вузол кріплення насадок інструменту реноватор renovator.
При виборі моделі спосіб фіксації полотен, ножів і шліфувальних платформ до патрона, а також їх взаємозамінність з іншими виробниками відіграє важливу роль.
На Bosch PMF 350 CES реалізована система зміни без додаткових ключів. Оснащення розташовують над патроном, візуально центрируют і натискаючи пальцями замикають (дві затискні губки піднімаються і зовнішньою частиною розпирають і задавливают в патроні опорну частина).
Знімаються насадки також легко. Вгорі корпусу, уздовж осі, розташований важіль. Відсунувши вбік на 90°, губки сходяться, повертаються у вихідне положення і відпускають полотно.
На недорогих багатофункціональних реноваторах, наприклад на Forte MT 300 VQ перехід з однієї технологічної операції на іншу займає більше часу.
У торці вала патрона нарізана внутрішня різьба, а опорна поверхня має чотири циліндричних штифта (їх кількість може відрізнятися, наприклад, на Yato YT-82900 їх шість).
У будь-якого ножа є центруючий отвір по центру, яким воно позиціонується щодо рельєфного бортика на патроні і дванадцять дрібних отворів. З їх допомогою оснастка може зайняти не тільки осьове, але і будь-яке інше становище в діапазоні 360°. Це дозволяє встановити мультитул в отворі і використовуючи особливості корпусу моделі збільшити ділянки доступні для обробки.
Поєднавши отвори з штифтами насадку наживляють і затягують, через шайбу, гвинтом з внутрішнім шестигранним шліцом за допомогою ключа.
Застосувати вподобане майстру полотно під свій електроінструмент можна за допомогою перехідника. Наприклад, Krohn 0010000 (плоска шайба з вирізами всередині і зовні) адаптує посадкову частина оснащення під будь-затискний патрон.
Технічні характеристики.
Регулювання частоти коливань є у більшості моделей. Наявність функції не говорить про клас інструменту. Так на професійних Yato YT-82220 і AEG OMNI 300-KIT1 з показником в 20000 ходів її немає, а на дешевому реноваторе Forte MT 300 VQ значення становлять від 15000 до 22000.
Верхні і нижні межі регульованого проміжку можуть відрізнятися, наприклад у Makita TM3000CX1J від 6000 до 20000.
Потужність електродвигуна. Другорядний показник для різаків мультитула, тим більше, що додаткові вати вимагають габаритного двигуна, який створить незручності при обхваті корпусу долонею.
Зазвичай це 200-300 вт, але є й винятки: у Titan BR20 180, а у Titan PR36 400 ватт.
Вбудований плавний пуск в багатофункціональних інструментах служить не для захисту від підвищених стартових струмів, а для чіткого позиціонування оснастки в місці реза.
Осцилляционное движение. Зависит от конфигурации эксцентрика и не регулируется. Угол колебания составляет 1,4–1,5 градуса (1,6° у Einhell TC-MG 220 E) и соответствует отклонению от оси в одну из сторон.
Если в паспортных характеристиках указано 3 градуса, значит производитель имеет в виду полную амплитуду.
Насадки для универсального реноватора: по металлу, дереву, для керамической плитки.
Всю оснастку можно разделить на три группы; шлифовальная, для шабрения и отрезная.
Для шліфування, в якості основи, виступає опорна трикутна платформа. До неї, за допомогою липучки фіксується не тільки абразивний папір на тканинній основі різної зернистості, але і фетрові, повстяні, вовняні насадки для дерева і металу. Для кам'яних поверхонь застосовують шліфлистів з алмазним напиленням.
Велика частина ножів представляє полотна з зубчиками в торцевій частині (великі для дерева та пластику, дрібні для металу). Ширина ріжучої кромки у прямокутних і конусних, які використовують для отримання внутрішніх отворів від 10 до 70 мм. Сегментні і радіальні ножі з великою довжиною ріжучої кромки зручні для швидких довгих різів і підпилювання.
Існують і вузькоспеціалізовані ножі: гачкоподібні для лінолеуму, з хвилястою заточуванням для м'яких і гнучких матеріалів, з натягнутою струною, має алмазне напилення.
Работая многофункциональным инструментом реноватором по керамике, бетону устанавливают оснастку с карбидной крошкой по периметру.
У полотен для шабрения гладкая режущая кромка, без зубьев. Обычно им скоблят, упирая плоскость в опорную поверхность и срезая клеевой слой между основной пола и старым напольным покрытием. Или удаляют засохший силикон, строительную пену, краску.